dewalt_dfm1240120
DEWALT DFM1240120 HCC anchor 12-M8x55 zinc-plated (50 pcs.)
This article is not available
Product description
  • HCC 12-M8x55 -Galvanised
Features
  • For heavy duty applications
  • Specially designed for installation in channel plates
  • Removable
  • Removable internal bolt after installation, for temporary applications
  • Larger heavy duty washer for optimum clamping
  • Patented plastic locknut to prevent spinning in the hole
Key features according to our expert
  • Thread dimension: M8
  • Overall length: 55 mm
Specifications / All features
  • Brand: DEWALT
  • EAN: 5054905020996
  • Supplier number: DEWALT DFM1240120
Thread dimension
M8
Overall length
55 mm
Pack quantity
NO
Integrated belt hook
12,0 mm
Head size
13,0 mm
Uncertainty k 1 (vibration)
M8 mm
Max. cutting capacity at 45° [square profile]
55,0 mm